سایبرپانک ما فرا رسیده است؟

سایبرپانک از دو واژه ی cyber ، به معنای جامعه و punk، به معنای چوب پوسیده و یا جوان پوچ و هرزه، تشکیل شده است.

فکر می کنم این دو کلمه به اندازه ی کافی مفهوم سایپر پانک را توضیح داده باشد .
اگر به سیر تکامل تاریخ بشریت نگاهی بیندازیم متوجه می شویم که فرآیند تکامل بشر ، فرآیندی با شتاب روز افزون است . اگر مدت زمان پیدایش و تکامل زمین را یک شبانه روز در نظر بگیریم انسان چیزی حدود ۴۵ ثانیه در این دنیا زیسته است .
اما سرعت تغییر زمین در این ۴۵ ثانیه بسیار بسیار سریع و پرشتاب بوده است .
تغییراتی که می توان گفت با شروع یکجا نشینی وکشف آتش و کشاورزی اولین تغییرات اساسی را به خود دید و گسترش شهرها و کشورها و امپراطوری های بزرگ این فرآیند را به جلو سوق داد .
انقلاب تاثیر گذار دیگری که تغییرات وسیعی در جامعه جهانی ایجاد کرد انقلاب علمی و صنعتی بود .
سرعت رشد تغییرات از قرن های ۱۸و ۱۷ به شدت رشد کرد ، تا جایی که ما شاهد دنیایی هستیم که انگار از ماشین زمان در زمان های علمی تخیلی و از اعصار دور و نزدیک مستقل شده ؛

سایپر پانک چقدر نزدیک است ؟

شهری که به خاطر پیشرفت های کشوری دچار فساد عمیق و شدیدی شده دقیقان چیزی که برای انسان سایپر پانکی ارزش محسوب می شود ، بقا و رسیدگی به نفس سرکش خویش است ؛ و کارتن های مواد مخدر و اسلحه … شب های پر از نورهای نئونی ، فروشگاهای رنگا رنگ و رویایی ، رستورانها و فست فود ها و کیشه های حاظر آماده و ماشین های پرنده ، انسانهایی که به ندرت خلاف نمی کنند ؛

چندتا ار کلید واژه های که بیان شد را همین الان در جامعه مشاهده می کنید ، پیشرفت تکنولوژی ، شبکه های اجتماعی ، انسانهای سر به زیر و غرق در فردیت .
بله سایپر پانک‌ جامعه ی ما فرا رسیده است .
جامعه به دو طبقه بزرگ تقسیم شده است ، نیمی به زیر ابر نیمی بالای آن
به لطف شبکه های اجتماعی و اینترنت ، هر پیش از پیش خود را نشان می دهد ، قدرت چون تجارت دست به دست می شود . (در حالی که صلح درمان دردهای بشر معرفی می شود ، )
اما مهرهای قدرت به راحتی به تجارت اسلحه می پردازند .
مواد مخدر جولان می دهد و جنگ و سیله ای برای کنترل انسان ها در آمده ؛ بله سایپر پانک جامعه ی ما فرا رسیده .. و آیا به راستی شخصیت انسان مدرن چون تکه چوبی پوسیده در جریان رودخانه ای نیست ؟
به قول( آلوین تافلر در کتاب موج سوم ) : شخصیت انسان مدرن در غرب ، چون پوسته ی تخم مرغی به دیوار کوبیده می شود .

ایراد چیست ؟
شرایطی که در حال حاظر در آن به سر می بریم حاصل سیر تکامل تاریخ و جامعه است ،
صرف نظر از چیستی این دلایل ، سازش و وفق پیدل کردن با این پارامترها تنها راه پایداری انسان سایپرپانکی است .
به عنوان مثال جراحی های زیبایی و پوشاندن نقص های ظاهری گسترش یافته است . به عنوان مثال کره ی جنوبی از کشورهای پیشتاز در عمل های جراحی زیبایی است . طبق آمارها و اطلاعات ، افرادی که از نظر ظاهری مقبولیت بشری در جامعه داشته باشد ، اعتماد به نفس بیشتر و موفیقت های شخصی بهتری دارند . پس طبیعی به نظر می رسد که نسل جدید به دنبال تغییرات بنیادین در خود ، جهت ازتقای خویشتن باشد . به طور خلاصه این تغییرات با شتاب روز افزون هم پیش برود . تا حدی که تعریف بنیادین انسان در حال دست خوش تغییرات است . این یکی از بزرگ ترین انقلاب های فکری و فرهنگی نسل جدید خواهد بود . انقلابی که با عوض کردن تعریف انسان به طبع آن دچار تغیر تعاریفی چون بنیان خانواده و غیره … خواهد شد .
به عنوان مثال دانشمندان علوم اعصاب با قرار دادن چیپ های مغناطیسی در مغز به دنبال تغیر علایق و سلایق انسان هستند .
اگر می توان علایق و بنیان یک انسان مستقل را که تصور می شد گسست ناپذیر است ، به همین راحتی متزلزل می شود . پس نباید دور از انتظار باشر که تعریف انسان به طور کلی تغییر نکند . دیدگاهی که هزاران سال انسان را در مرکز کائنات قرار می داد ، اکنون در حال فرو پاشی است و چه بخواهیم و چه نخواهیم دنیای آینده دنیای ایده های نو و جدید خواهد بود . و سنت گرایی ها و کلیشه و قدیمی روز به روز کم رنگ تر خواهد شد .
سایپرپانک ها ، نسل فریادهاست ، فریادهایی که در زیر خروارها عقاید کهنه و پوسیده مدفون شده بودند . حداقل فایده این سایپرپانک ، بیشر جدی گرفته شدن برهان عقلی است و وقت آن رسیده است که از این سایپرپانک نوپا استقبال کنیم . به راستی اگر علم نتواند راه درست را به انسان نشان دهد ، سنت های کهنه و پوسیده هم نمی توانند.

توسط:

احسان توسلی

Spread the love

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *